Jatketaan siitä, mihin jääntin...
Mastertonista ajoin New Plymouthiin, ajomatkaa oli melkein 300km, joka meni 6 tunnissa. Sillä matkalla kävin myös Mount Taranakilla/Egmont, joka on tulivuori, joka kohoaa yli 2000m. Seuraavana päivänä kiertelin kaupungilla ja satoi vettä myös. Sinä päivänä oli maanjäristys, joka oli 6,2 magnitudia ja tapahtui merellä toisella puolella saarta, lähellä Mastertonia. Oli mielenkiintoista...
Sen jälkeen ajoin Waitomo Caves, jossa kävin kolmessa luolassa, Ruakuri, Aranui sekä Glomworm Cavessa. Kesti puol päivää koko homma. Yövyin siellä TOP 10 Holiday Parkissa, joka oli kiva paikka.
Sen jälkeen saavuinkin Tongariro kansallispuistoon keskelle Pohjois Saarta. Yövyin Whakapapan kylän Holiday Parkissa, joka sijaitsi 1160m meren pinnan yläpuolella sekä Mt. Ruahepun rinteillä (tulivuori). Täältä kösin tein sitten tänään Tongariro Alpine Crossingin, joka oli 19,4km pitkä sekä kesti mulla 7 tuntia. Tarkoitus oli tosin tehdä se jo eilen, mutta huono sää esti sen. Reitti kipusi 1900m, jonka jälkeen alettiin laskeutumaan alas 700m. Aloitus kohta oli n. 1200 metrissä. Oli kyllä huikee vaellus ja maisemat oli upeita. Mutta tästä kaikesta myöhemmin lisää, kun pääsen kotiin...
Mutta nyt saatte taas nauttia näistä puhelin kuvista...
Kaukana häämöttää Blue Lake, reissun viimeinen kunnollinen nousu.
Ja nyt olen Rotoruassa mädäntyneen kananmunan sekä rikin hajuisessa kaupungissa, jossa vietän kaksi yötä hostellissa.
Ja tänään on jäljella matkaa enää viikko ennen kuin lennän Suomeen, kylmään pois täältä lämpösestä. Aika on mennyt vaan sika nopeasti...
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti
Jos painoit nappia postauksessa, jossa luki "en tykännyt" niin jätä kommentti. Jätä kommentti myös jos tykkäsit.
If You press the button in post, where it's read "not liked" then leave comment here. And also if you liked then you can also leave comment here.